HomeMEAN WELL ProductsUncategorizedGEM18I18-P1J 18V 1A 18W Interchangeable AC Plug Medical Adaptor
GEM18I18-P1J - GEM18I18-P1J 18V 1A 18W Interchangeable AC Plug Medical Adaptor
GEM18I18-P1J 18V 1A 18W Interchangeable AC Plug Medical Adaptor
Description
GEM18I18-P1J is a 18V 1A 18W high reliability interchangeable medical adaptor designed for BF applications
Additional information
Weight 0.21 kg
Current (amps)
1A
Efficiency (%)
84%
Inputs
113 ~ 370VDC,80 ~ 264VAC
IP rating
IP21
Plug
2.1 x 5.5 x 11mm center positive DC Connector,Interchangeable AC Plug
Power (watts)
18W
R&N (mV)
80mV
Standards
EAC TP TC 009,TUV EN-60601-1 Certified
Technology
2xMOPP,BP,Level VI
Type
AC/DC,Medical Grade,Plugtop
Voltage (max/rated)
18VDC
Range Power
Outputs
Single
warranty
  • Interchangeable AC plugs (plug kit sold separately)
  • Low leakage current <100µA
  • No load power consumption <0.075W