HomeMEAN WELL ProductsLED Power SupplyNPF-120-15 NFP-120-15 IP67 Rated 15V 120W Constant Voltage + Constant Current LED Driver
NPF-120-15 - NPF-120-15 NFP-120-15 IP67 Rated 15V 120W Constant Voltage + Constant Current LED Driver
NFP-120-15 IP67 Rated 15V 120W AC/DC Constant Voltage + Constant Current LED Driver
SKU: NPF-120-15 Categories: , Category:
Description
The NPF-120-15 is a IP67 Rated 15V 120W AC/DC LED driver featuring dual mode constant voltage and constant current outputs. The Series operates from 90~305VAC. Due to the NPF-120-15 high efficiency of up to 89% and fanless design, the entire series is able to for at -40°C ~ +90°C case temperature under free air convection.
Additional information
Weight 0.97 kg
Current (amps)
8A
Efficiency (%)
89%
IP rating
IP67
Power (watts)
120W
R&N (mV)
150mV
Standards
CB
Type
AC/DC,Constant Current,Constant Voltage,LED Driver
Voltage (max/rated)
15VDC