HomeMEAN WELL ProductsUncategorizedSPUN02M-12 12V 2W SIP Package DC-DC Unregulated Converter
SPUN02M-12 - SPUN02M-12 12V 2W SIP Package DC-DC Unregulated Converter
SPUN02M-12 12V 2W SIP Package DC-DC Unregulated Converter
Additional information
Weight 0.05 kg
Current (amps)
0 ~ 167mA
Efficiency (%)
0.86
Inputs
10.8 ~ 13.2VDC
Power (watts)
2W
R&N (mV)
100mV
Technology
Unregulated
Type
DC/DC,Encapsulated,Module
Voltage (max/rated)
12VDC
Range Power
Outputs
Single
  • SIP7 package with industry standard pinout
  • Wide -40°C ~ +105°C operating temperature range
  • Compliance to EN55032 radiated Class A, without need for additional components
  • High efficiency up to 87%