HomeMEAN WELL ProductsMedical Power SupplyGEM40I09-P1J 40W 09V AC-DC High Reliability Interchangeable Medical Power Adaptor
GEM40I09-P1J - GEM40I09-P1J 40W 09V AC-DC High Reliability Interchangeable Medical Power Adaptor
The GEM40I09-P1J is a 40W 9V wall-mounted style single-output compact medical power adaptor.
Description
The GEM40I09-P1J is a 40W 9V wall-mounted style single-output compact medical power adaptor. The product is equipped with an interchangeable AC plug (European, USA, UK and/or Australian plug) making the item suitable for travelling. The GEM40I series is a class II power unit (2*MOPP), with an ultra-low leakage current our <100µA, making this item suitable for fitting to medical devices with direct electrical contact with patients.
Additional information
Weight 0.21 kg
Current (amps)
4A
Efficiency (%)
87%
Inputs
113 ~ 370VDC,80 ~ 264VAC
Plug
Changeable Plug
Power (watts)
36W
R&N (mV)
100mV
Standards
AAMI ES60601-1
Type
AC/DC,Medical Grade,Plugtop
Voltage (max/rated)
9VDC
Range Power
Outputs
Single
• Interchangeable AC plugs (plug kit sold separately)
• Medical safety approved (2xMOPP between primary to secondary)
• Suitable for BF application with appropriate system consideration
• Low Leakage current <100?A
• No load power consumption< 0.1W
• Energy Efficiency Level VI
• Comply with EISA 2007/DoE and EU ErP
• Class II power (without earth pin)
• Protections: Short circuit/Overload/Over voltage
• Fully enclosed plastic case
• Optional lock type DC plug
• 100% full load burn-in test